Trójkąt roboczy w układzie jednorzędowym
W przypadku niewielkich pomieszczeń, najczęściej spotykamy układ jednorzędowy - w linii prostej na jednej ze ścian. Jego popularna nazwa to układ "I". W tym układzie wszystkie strefy występują po sobie jednak warto by pomimo niewielkich wymiarów, rozdzielał je blat.
Często popełnianym błędem przy tego typu układzie jest umieszczanie zlewu tuż obok płyty grzewczej.
Jest to rozwiązanie bardzo niebezpieczne – usytuowanie płyty tuż obok zlewu, może doprowadzić do chlapania wody na rozgrzaną płytę lub patelnię, co z kolei może skutkować poparzeniami lub niemożliwymi do usunięcia głębokimi plamami po oleju na ścianach oraz na samych meblach kuchennych. Dobry projektant powinien uwzględnić to w wykonywanym projekcie.
Trójkąt roboczy w układzie dwurzędowym
Kiedy możemy go stworzyć? Należy pamiętać, że dla komfortu pracy, odległość pomiędzy ścianami powinna wynosić 240 cm. Głębokość blatów to 60 cm. Po obu stronach, odejmuje to nam od dostępnej powierzchni do poruszania się 120 cm. 120 cm z kolei to odległość jaka potrzebna jest do swobodnego i jednoczesnego otwarcia szafek po obu stronach zabudowy.
W tym popularnym układzie dwurzędowym jedną część kuchni powinniśmy przeznaczyć na strefę zapasów oraz zmywania a drugą - wyłącznie strefą gotowania.
Przy większej odległości pomiędzy ścianami - trójkąt roboczy wydłuża się, a co za tym idzie - wydłuża się również czas potrzebny na przygotowanie posiłku. Należy zatem unikać tego typu zabudowy w bardzo dużych pomieszczeniach.
Trójkąt roboczy w układzie "L" i "U"
Coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach, stają się aneksy kuchenne, połączone z salonem. W przypadku tego typu rozwiązań, przestrzeń nie jest sztywno ograniczona ścianami a co za tym idzie, mamy większe możliwości aranżacyjne zabudowy kuchennej. Są to najczęściej spotykane rozwiązania gdzie mamy do czynienia z planowaniem kuchni w kształt Litery L oraz U.
Przy strefie L, jedna z części szafek, powinna zostać przeznaczona na strefę zapasów a druga na strefę zmywania i gotowania.
W przypadku litery U, każda zer stref powinna znajdować się na innej ścianie.